Vişnap

Izgara Tavuk Kanat

0
Merhabalar.
Hava güzel güneş içimizi ısıtıyor daha çok ısıtacakta biraz rüzgar oyun bozanlık yapıyor,olsun güneşin yüzünü görmek dahi yüzümüz de tebessümler oluşturdu bugün.Sabah erken uyandım tekrar uyusam mı diye tereddütler içinde olsam da camdan içeri giren güneş ışığının hatırına hemen fırladım yataktan günü boş geçirmemek adına.

Grip durumlarım da geçti sayılır ah kronik bronşitlerim tuttu mu gitmek bilmiyor habire durmadan ilaça sarılıyorum da nefes alışlarım rahatladı biraz.
Kendimi iyi hissetim ya içim durmaz yine en sevdiğim mekan olan mutfağa attım kendimi,bana iyi gelen diğer bir ilaçım da mutfak.

Bugün öğlen yemeği için terasta kanat ızgara yapmaya karar verdim yaptım ve yedik afiyetle.Az sonra da semt pazarına gideyim gidip iç bakla ve enginar alayım istiyorum.Gitmezden önce hemen tarifimi yazıp yayına verip gideyim diye geçtim pc nin başına.Evet bilinen bir tarif ama olsun kolayı zoru her tarifim ile bloğumun renklendiğini  hissetmek beni mutlu ediyor.
Malzemeleri:
1 Kg tavuk kanadı
Kekik
Kırmızı pul biber
Tuz
Tarifi:
Tavuk kanatalarının tüylerine bakalım varsa temizleyelim,gerçi artık tavukların tüylerinden eser kalmadı nasıl bir ilaç kullanıyorlarsa hepsi pırıl pırıl.Yıkayalım ve süzgeçe alıp süzdürelim.Izgaramızı yakalım ve kanatları dizelim yanına domates ve biberleri de ilave edelim.Alt ve üst ederek hepsini nar gibi kızartalım.

Pişenleri servis tabağına alıp üzerlerine kekik,kırmızı pul biber ve tuz serpelim.Soğutmadan yanında patates kızartması,makarna,pilav vs ile servise sunalım.Hepsi bu kadar kolay pratik bir o kadar da lezzetli bir seçenek tavuk ızgara.Yapacak olanlara afiyetler olsun.
Ben hiç bir zaman bu tür etleri tavukları pişirmezden önce marine etmeyi soslamayı sevmediğim için sade olarak pişirip sonradan baharatlarını isteğe göre ilave ediyorum.O sosların ekşimsi tadını hiç sevmiyorum,o tavuğun kendi asıl lezzetini alamıyorum.
Bir de bizim  ızgara terasta lav taşlı o kadar büyük bir rahatlığı var ki kömür ateşli ızgarada olduğu gibi etraf batmıyor kömür külleri ile ve mangal olayımız hiç bir zaman yemek sonrası temizlik derdi ile eziyete dönüşmüyor.
SEVGİLERİMLE.

0 yorum:

Yorum Gönder