Vişnap

Yürek Yahni.

0
Merhabalar.
Bugün tarifim dana yürek yahni.Fark ederseniz malzeme listesin de yarım dana yürek dedim.Kurbandan payımıza düşen yarım yürekti.Rabbim cümlemizin kurbanlarını  ve yapılan tüm ibadetlerimizi kabul edip tekrarlarını da nasip etsin İnşaAllah.

Ben pek sevmem dananın ve de koyunun yüreğini, tavuk yüreği hariç onu çok seviyorum.Bol soğanlı yahnisini yaptım akşam yemeğine yanın da tereyağlı pilav salata yeter şükür bir de zeytinyağlı yemeğim var daha ne olsun.
Malzemeleri:
Yarım dana yürek
2 Adet büyük kuru soğan
1 Adet kırmızı kapya biber
3 Adet çarliston biber
2 Yemek kaşığı tereyağ
1 Çay kaşığı kırmızı pul biber
1 Çay kaşığı karabiber
Tuz
Bir miktar sıcak su
Tarifi:
Dana yüreğini yıkayalım biraz su da bekletelim kanının çıkması için.Biz de bu arada kuru soğanları kalınca piyazlık doğrayalım.Biberlerin de saplarını ve tohumlarını ayıklayıp irice doğrayalım.

Kuşaneye tereyağımızı alıp eritelim.Soğanları ve biberleri katıp arada çevirerek kavuralım.Kırmızı pul biberini katalım.Su da beklettiğimiz yüreğin kaslarını ve de fazla yağlı olan kısımlarını kesip çıkartalım.Kuş başı doğrayıp kavrulan soğanlara,biberlere ilave edelim.Arada alt üst ederek kavurmaya devam edelim.Hafif üzerini geçecek kadar sıcak suyunu verelim.Tencerenin kapağını kapatıp yürekler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirelim.

Arada suyunu kontrol edelim çektiyse sıcak su takviyesi yapalım.İnmesine yakın karabiberini ve tuzunu da katalım bir iki taşım daha kaynatıp ocağın altını kapatalım.Sıcak olarak servise sunalım.Yapacak olanlara afiyetler olsun.
Bayramlar bana her zaman hüzün verir.Ölümün yokluğu ile benden gidenlerim benim canlarım bayram bitimine kadar hep benimle olurlar.Eski bayramlarımız bir arada olduğumuz günlerimiz gelir aklıma.

Nasıl ki dünyaya gelişlerimiz varsa elbet gidişlerimiz de olacak ama en acıtan ölüm acısı aradan yıllar geçiyor nasıl bir özlem ki anlatamam hafifliyor gibi dediğin an da öylesi bir an da çıkıyor ki karşına en kuvvetlisi ile duygularında ruhunda hissediyorsun eksikliklerini.Bir yanının yarım kalmışlıklarını.Vel hasıl iyisi ile acısı,sevinci ile bir bayramı daha yaşadık.Rabbim bir daha ki bayramları da görmeleri nasip etsin.

Hoş kalın,hoşça kalın,sevdikleriniz canlarınız ile bir arada mutlu geçsin günleriniz,sevgilerimle.
0 yorum:

Yorum Gönder