Vişnap

Nomad Tarım ve Beyaz Hindiba İle E.K.S Workshop

48
Merhaba arkadaşlar geçen E.K.S'de Şefimiz Eyüp Kemal Sevinç öncülüğünde Nomad Tarımın yetiştirdiği beyaz hindiba sebzesi ile birbirinden lezzetli nefis ötesi lezzetler pişirdik.Ve tabii sonrasında da bahçe de bizler için kurulan sofralarda bu nefis lezzetleri hep beraber neşe içinde yedik.Hepimizin emeği geçenlerin ellerimize,emeklerimize sağlık deyip kısaca güzel günümüzü anlatayım sizlere.

İlk beyaz hindiba sebzesinin tanıyıp,faydalarından başlayım yazmalara.Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz gibi tıpkı bir marula benziyor.Tadı da hani bazen acı çıkar ya salatalıklar yok o da değil hani kök kısımları marulların yiyelim diye tadına bakarız da hafif burumsu,acımsıdır ya işte  o tadı aldım ben ilk tattığımda .Sonrası alışıyor seviyorsun lezzetini.

 Arman Badur'a  bu güzel faydalı sebzeyi yetiştirmeye başlayıp bizlerle tanışmasına vesile olduğu için ve sevgili Lalehan Hanıma da çok çok teşekkürler.Beyaz hindibanın yüzde doksan beşi sudan oluşup büyük oranda potasyum ve de vitamin kaynağı olduğunu öğrendik.Sindirim sistemimize,karaciğerimize çok faydalı olan bu sebzeyi ne yazık ki düne kadar tanımıyordum.

Şimdi kızıl hindibanın kuzeni olduğunu çoçukluğum da buralar da büyüklerimizin  etraflarda ki yeşil alanlardan toplayıp salatasını yaptıklarını hatırladım .Ne yazık ki artık yeşil alanlarımız kalmadığından kızıl hindiba sebzesi de unutulmaya yüz tuttu gibi.

Tanışma faslından sonra start verildi.Sevgili şeflerimiz öncülüğün de başladık önümüzde ki listedeki beyaz hindibalı menüleri yapıp kotarmalara.
1:)Peynir Ve Portakal Dolgulu Hindiba Sarma: 
Malzemeleri: (4 Kişilik )
350 gram hindiba
100 gram lor peyniri
20 gram taze fesleğen
100 gram beyaz peynir
1 adet limon
1 adet portakal
80 ml zeytinyağı
80 gr portakal segment
40 gr limon suyu
2 gr kara biber
7 gr tuz
Tarifi:
Hindibaların kök kısmından 1 cm keserek yapraklara ayıralım.Bir kapta lor peyniri,beyaz peyniri,taze fesleğen ve portakal segmentlerini ekleyip harmanlayalım.Yapraklara ayırdığımız hindibalarısıcak limonlu suda  bekletelim.2dakika sonra alarak hindibaların içerisine hazırlamış olduğumuz peynir dolgusunu koyarak rulo şeklinde saralım servis edelim.


2:) Creamy Hindiba Çorbası:
Malzemeleri: (8 Kişilik )
300 gr hindiba
200 ml krema
1 lt sebze suyu
5 gr beyaz biber
5 gr tuz

Tarifi:
Hindibaların baş kısmından 1'er cm kadar kesip atalım.İnce ince doğrayalım.Bir tencereye hindibaları alalım.Üzerine kremayı ekleyip kısık ateşte 20 dakika pişirelim.Daha sonra sebze suyunu pişmekte olan hindibalarına ekleyelim.Tuz ve beyaz biberle lezzetlendirip servis edelim.Biz bu aşamada muskat rendesi de ilave ettik çok yakıştı.
Not: Bu güzel creamy hindiba çorbasını canım canımmm Reyhancığım    anneeligibi ile ben beraber pişirdik bizim ellerimizin lezzetleri geçtiğinden mi nedir  çorbamız çok çok güzel olmuştu.Değil mi canımm canımm Reyhan'ımm?

3:) Kuzu Etli Hindiba Türlüsü:
Malzemeleri: ( 4 Kişilik )
600 gr hindiba
400 gr kuzu eti
500 gr domates
300 gr dolmalık biber
100 ml su
30 ml zeytinyağı
5 gr karabiber
5 gr tuz

Tarifi:
Kuzu etlerini kuş başı doğrayalım.Hindibaların baş kısmından 1'er cm kesip atalım.Biberleri ince ince,domatesleri küp küp,hindibaları irice keselim.Tencerede zeytinyağını ısıtıp eti kavuralım.Ardından ince ince kestiğimiz dolmalık biberlerimizi ekleyelim.Daha sonra hindibalarını ve domateslerimizi ekleyelim.Kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekleyelim.Gerekirse sıcak su ilave edelim.Tuz ve karabiber ile lezzetlendirelim.Kısık ateşte 20 dakika pişirip servis edelim.


4:) Cevizli Hindiba Salatası: 
Malzemeleri: (3 Kişilik )
200 gr Hindiba
40 gr Ceviz
40 gr Portakal
45 gr Armut
60 gr Yeşil Elma
75 gr Rokfor Peyniri
40 gr Limon Suyu
60 gr Zeytinyağı
5 gr Tuz

Tarifi:
Hindibaların kök kısımlarından 1'er cm kesip atalım.Kökü kesilmiş hindibayı yaprak yaprak ayıralım.Portakalın dış kabuğunu soyalım.Yarım ay şeklinde dilimleyelim.Armut ve elmayı da aynı şekilde keselim.Rokfor peynirini küp küp doğrayalım.Bir kasede hindiba,elma,portakal ve armutları harmanlayalım.Üzerine rokfor peynirini ve cevizi serpiştirelim.Zeytinyağı,limon ve tuz ilave ederek servis edelim.


5:) Hindiba Breze:
Malzemeleri: ( 4 Kişilik )
300 gr Hindiba
60 gr Tereyağı
7 gr Şeker
3 gr Karabiber
6 gr Tuz
Tarifi:
Hindibaları ortadan ikiye keselim.Döküm ızgarada 1'er dakika ön ve arka yüzünü mühürleyelim.Bir tencerenin içinde tereyağını eritelim.Üzerine hindibalarını ekleyip tencerenin kapağını kapatalım.Hindibalar suyunu salınca şekerini,tuzunu ve karabiberini ilave edelim.Kısık ateşte 15 dakika pişirip servis edelim.


6:) Hindiba Terin:
Malzemeleri: (8 Kişilik )
800 gr Hindiba
4o gr Tereyağı
5 gr Beyaz Biber
5 gr Tuz
Tarifi:
Hindibaların baş kısımlarından 1'er cm kesip atalım.Hindibalarımızı yaprak yaprak ayıralım.Bir tepsiye kat kat dizelim.Tuz ve beyaz biber ile lezzetlendirelim.Üzerine tereyağı sürüp 20 dakika 180 derece fırında pişirip servis edelim.

Ve mutlu son bütün menümüzü pişirdik sıra yaptıklarımızı yemeler de bahçede  kurulan sofrada hepimiz yerlerimizi aldık.Emeği geçenlere bir kere daha çok teşekkürler ediyorum.

Hindiba sebzesi ile izlenimlerim ise tadını tattığımda ilk duraksadığım yedikçe sevdiğim marulun kök kısmında ki hafif acımsı tadında bir lezzetti.Hatta yedikçe alışkanlık dahi yapabilir benden söylemesi.Hele de böylesine bir çok faydaları olan sebzeyi sizlerin de alıp pişirip yemenizi tavsiye ederim.
Sevgi ve sağlık ile geçsin günleriniz.

Fotoğraflar için sevgili arkadaşım anneeligibi'ye çok teşekkürler ediyorum.Ve kuzu etli hindiba türlü yemek fotoğrafı için de Sayın Çoşkun Aydın Bey'e de çok çok teşekkürler ediyorum.