Vişnap

Karides Güveç...

8
Merhaba Sevgili Arkadaşlarım.
Nedendir bilmem bugünler de hep fırın yemekleri böyle güveç türü yemekleri yapasım var.Ev halkımızda çok memnun yaptıklarımdan .Oy onlar  benim her yaptığımı severek ve beğenerek yiyorlar .Bir de yemek sonunda takdir etmeleri yok mu ,valla fena havalara getiriyorlar beni. Yoksa bu havalarda asla mutfağa giresim olmaz .

Geçen sucuk güveç yapmıştım.Bayılarak yedik.Bir daha yapmaya karar verdik.İşte sucuk güveç yapmak için girdiğim mutfaktan karides güveç yaparak çıktım .Oysa ben o karideslerimi salata yapacaktım.İyi ki güvecini yapmışım.Allahım o ne müthiş bir lezzet olduydu.Tabii karides güveçte tekrar tekrar yapılmak için karar  alındı:)

Haydi başlayalım mı yapmaya  çok kolay üstelik.Buzluğum da ki diğer karideslerimi de  güvec yapma kararı aldım yani o derece lezzet deryası oldu karideslerim .Benden söylemesi.Karar sizlerin:)
Malzemeleri:
Bir paket dondurulmuş karides ( 1 kg )
Üç büyük kırmızı domates
4 / 5 adet sivri biber
1 adet kırmızı kapya biber
Bir çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
Bir çorba kaşığı tereyağı.
Tuz
Kırmızı pul biber
Tarifi:
Biberlerimizi yıkayıp tohumlarını çıkartıp ortadan ikiye bölüp ince ince keselim.Tencereye tereyağımızı alıp hafiften kavuralım sonrasında yıkayıp doğradığımız domateslerimizi de ilave edelim suyunu çekene kadar kavuralım tuzunu ve  baharatlarını da  ilave edelim.

Diğer yanda dondurulmuş karideslerimizi kaynayan suya atıp bir iki kaynatalım.Ve süzelim.Güvec kaplarımıza  sosumuzu, karideslerimizi ve  rendelenmiş kaşar peynirlerimizi de  koyalım berabere harmanlayalım. Porsiyonluk güveç kaplarımıza paylaştırıp 200 derecelik fırında pişirelim inmesine yakın çıkartıp üzerlerine kalan kaşar peyniri rendelerini dökelim.

Bu aşama da fırınımızın ızgara kısmını açıp kaşar peynirlerimiz eriyip hafiften kızarana kadar tutalım.Sıcak sıcak servis edelim Afiyetler olsun 
Şimdi sırada tavuk var ,onu da  aynı yöntemle pişireceğim. Bu havalar böyle giderse bana  çok kolay geçecek gibi  geliyor:)
Sevgi ile muhabbet ile  ağız tadı ile kalın