Vişnap

Baharatlı Hamsi Izgara...

13
Malum balık sezonu açıldı .Bol bol her çeşidini yemeliyiz.Allah'tan ailece balığın her türünü çok severiz.Sevmeyenlere balık pişirmek eziyet gelir.Bize de düğün bayram gibi geliyor balığı pişirmek.Bir gün kızartması bir gün pilakisiydi,buğulamasıydı,tavasıydı bol bol pişirip yemeliyiz diye düşünüyorum.Hiç olmadı haftanın iki gününü balık günü yapalım..

Dün de havalar hazır sıcak iken terasın tadını çıkaralım istedik.Mangalımızı yaktık.Bir gün harika mangalımızı da sizlere tanıtmak isterim.İsi,pisi külü yok.Yok kömürünü yak,yok tutuştur derdi ise hiç yok.Sağolsun lav taşları üstlenmiş kömürün yapacağı işlevleri:)

Şanslıydık hamsilerimizi balıkçımız ayıklamıştı.Bana kalan onları duru suyu çıkana kadar bol bol yıkamak .Haydi gidelim terasa mangalımızı yakalım.Bu arada hamsilerimizi de tuzlayıp süzgüde bekletelim .İyice süzüle dursunlar.
Malzemeleri:
Bir kilo hamsi
Tuz 
Kekik
Kırmızı pul biber
Kimyon
Çöp tahta şişler

Tarifi:
Süzülen hamsilerimizi derince bir kaba alalım.Üzerlerine baharatlarını ve tuzunu ilave edip harmanlayalım.Yarım saat bekletelim .Vaktimiz var ise bekletme süremizi uzatabiliriz.Baharatlarını iyice içine çeker daha da lezzetli olur balıklarımız.

Sonrasında tahta çöp şişlerimize sırasıyla dizelim.Mangalımızın üzerine sıralayıp pişirelim.Salatamızı da yapıp hazır edelim.Arzu ederseniz domatesleri de ortadan ikiye bölüp ızgarada pişirebilirsiniz.Yemesi çok güzel oluyor.

Hele ekmeği domateslerin ortalarına banmak ıhmmm nefis nefis..Pişen hamsilerimizi sıcak sıcak doğru masaya götürüp servise başlayalım.Afiyet bal şeker olsun.Bol balıklı günlerde sağlıkla leziz balıklar yemeleri nasip etsin Rabbim