Vişnap

Tavuk Ciğer Tava...

16
Merhabalar.
Eskiden hiç sevmezdim tavuk ciğerini.Bir daha bir yiyeceği yemeden asla ön yargılı davranmayacağım.İlk yediğimde ucundan azıcık tattıydım usulca çiğnerken dişlerimin arasın da hani ilk tanışıyoruz ya kendisi ile temkinli davranmıştım.Ama ama  o ne lezzetti yumuşacıktı muhteşemdi.

Bir dana ciğerini üçe beşe katlar yumuşaklıkta,lezzette.Haaa  kuzu ciğerimi hiç aralarına bile alıp yarıştırmam.Onun adı kuzu ciğeri o pamuktur pamuk.Yeri hep ilk başta özeldir.Aman tavuk ciğeri duymasın böyle konuştuklarımı. 

Haydi geçelim ciğerlerin başına önce bir tasa su koyalım soğuk buz gibi.Tavuk ciğerlerimizi güzelce temizleyip ayıklayalım fazlalıklarını keselim yağlarını filan.Yüreğini de ortadan ikiye bölelim ama parçalar ayrılmasınlar.Ciğerlerimizi de iri lokmalar halinde keselim çok minikleştirmeyelim ki kurumasınlar pişince.

Soğuk su ile yıkayalım birkaç defa ve biraz da 15 dakika kadar bekletelim ki kanları aksın gitsinler.Ve süzgeçte iyice süzülmelerini bekleyelim.Biz de bu arada bir geniş tabağa unumuzu koyup ciğerlerimizi unlayalım Kızartmaya hazır hale gelsinler.
 Malzemeleri:
1 Kilo tavuk ciğeri 
1 Su bardağı fındık yağı ( Çotanak )
1 Su bardağı un
Tuz
Kekik
Kırmızı pul biber
Karabiber
Bir derin tavaya bol fındık yağı koyalım  yıkayıp süzdüğümüz ve unladığımız ciğerlerimizi bol kızgın yağın içinde kızartalım.Kızartırken ocakta fazla tutmayalım ki sertleşmesinler.Mutlaka tavayı kapakla örtelim.

Birde ciğerleri alt üst yaparken  tavayı yanmayan ocağın üstüne çekip hafifce harı gittikten sonra alt üst edelim.Nedeni ise tavuk ciğerler kızarırken çok  fena sıçrıyorlar sağa sola.Ne ocak kalıyor ne yer gök her yerler  sıçramış yağlara bulanıyorlar.

Nar gibi kızarttığımız tavuk ciğerlerimizi servis tabağına alıp sıcacıkken baharatlarını ve de  tuzunu koyup güzelce harmanlayalım.Servise hazırdır.Biz yanında bol patates kızartması ve  soğan piyazı ile tüketiyoruz.

Bu fotoğrafım aceleye geldi .Baktım hadi hadi diye söyleniyorlar,tam servis ettiğim şekli ile sunamadım sizlere patatesli soğan piyazlı.Böyle sade çıktı karşınıza:)
Sevgilerimle hepinizi kocaman kocaman kucaklıyorum.