Vişnap

Yabani İncir Reçeli...

13
Merhabalar Sevgili Arkadaşlarım.
Öylesine çok severim ki incir reçelini taa ne zamanlardır hep tetikteydim kadınların poşet poşet satmalarını gözlüyordum.Nasıl ki başladılar hemen Kurtuluş'ta oturan arkadaşıma siparişimi verdim .

Bizim buralarda satılmaz o tür güzellikler.Eğer çok istiyorsan ağaçlarından git topla soy yap .Ooooo çok zor ve de zahmetli bir iş .Kim uğraşacak onunla.Hazırını alsam kavanozunun içinde  4/5 tane tanesi geri kalanı sırf  reçelin suyu.

Onu da ben sevmiyorum.İlla o incir tanelerini şekerleme  gibi ağzıma atıp yemeleri çok seviyorum.Lokum gibi minik bir lokma ekmeğin üzerine halis ev tereyağı veya halis kaymağı koyup bir tane de incir reçelini koyup hafifte seyredip ağzına atacaksın bir yudum da sıcacık çayından hüpleteceksin.

İşte  ben  hiç bir reçele  bu kadar methiyeler sıralamamıştım.Bir de neye seviniyorum ev de benden başkasının bu caaanımmm reçeli sevmemesi amanın  ne şahane ne harika bir şey sevmemeleri.Yaptıklarımın hepsi bana kalıyor:)Farkını farkettiriyor bana.Neyse artık tarifimize geçelim mi?

Malzemeleri:
Bir poşet yabani incir  ( 200 tane ) minik olanlarını tercih ederseniz onlar daha da lezzetli oluyor çekirdeklenmediklerinden  
İki kilo toz şeker
Bir iri nohut tanesi kadar göztaşı
Bir limonun suyu
Tarifi:
İncirleri yıkayalım .Ve bir tası suyla dolduralım ve  içine  göz taşımızı atıp iyice suyu karıştıralım .İçine yıkadığımız incirleri ilave edip göz taşlı suda yaklaşık 2 saat bekletelim.

Süre bitiminde incirleri süzüp beş altı defa bol su ile yıkayalım ki göz taşının tesiri gitsin.Bir derin tencerede suyu kaynatıp yıkadığımız  incirleri içine atıp çatal hafif batacak kıvamda yarı diri olsunlar haşlayalım ve süzgüye alalım.

Soğuyunca iki avucumuzla  incirlerimizi zedelemeden  iyicene sularını sıkalım ki içine attığımız  şerbeti sulandırmasınlar.Diğer yanda iki kilo toz şekeri derince tencereye alalım ve üzerini iki parmak geçecek kadar su ilave edip şurubu  yüksek ateşte karıştırarak şekerin eriyip kıvam bulmasını sağlayalım.

İçine sıktığımız büzüşüp buruşmuş  incirlerimizi ( onlar şurubun içinde şişip tombul tombul olacaklar büzüşükler diye  üzülmeyin:)) atıp bir iki taşım kaynayınca sıktığımız bir limonun suyunu da ilave edelim .Berabere  bir  10 veya 15 dakika daha orta dereceli ocakta kaynaya dursunlar.

Kıvamının olup olmadığını anlamak için bir minik çay tabağına su koyalım ve kaşığın ucu ile suya damlatalım.Eğer  reçelimizin suyu suyun içinde top şeklinde kalırsa olmuştur.Hemen altını kapatalım.

Reçellerimizi her zaman ya çok sıcakken,ya da çok soğukken kuru kavanozlara boşaltalım.Ben  bu sefer tenceresinde soğutup taa ertesi günü kavanozlara boşalttım.Bitti hepsi bu kadar.İnanın yazması yapmasından zor geldi bu defa bana.Biraz canım sıkkın olduğundan da olabilir diyorum.
Afiyetler olsun.
 Sevgi ve muhabbet ile kalın.