Vişnap

Çilek Reçeli..

19

Malzemeleri:

Bir kilo kokulu çilek 
Bir kilo toz şeker
Bir limonun suyu

Tarifi:

Çilek  çok nazik bir meyve olduğundan yıkarken çok dikkatli yıkayalım ve saplarını da çıkartıp süzgü de bekletelim çileklerimizi. Benim çileklerim fazla büyük olmadığından bütün bıraktım.Tam ağıza atmalık lokum  gibi lokma lokma oldular reçelleşince.

Büyükçe bir tencereye çileklerimizi koyup üzerine de toz şekerle kaplayalım ve bir gece bu şekilde bekletelim ki hiç su koymadan pişirebilelim çileklerimizi.Kendi saldıkları su yeterli oluyor.

Ertesi gün kalktığımızda kahvaltımızı da yapalım ve ocağa koyalım  çilekli şekerli tenceremizi .Orta ateşte arada nazikçe karıştırarak pişmeye başlasınlar.Kaynamaya başlayınca ocağımızın altını kısalım .

Ve üzerinde biriken  köpüklerini bir kevgirle  alıp atalım.Tahmini 15/20 dakika sonra reçelimiz koyulaşıp kıvam almaya başlayacak bu esna da limon suyunu da ilave edelim.5 dakika daha kaynatalım .Bir minik tabağa kaşığın  ucuyla akıtalım.Eğer ağır akıyorsa ve de  tabakta ki reçelimiz  hafif soğuyunca parmağımızla ortasından açalım eğer reçelde ki aralık yavaşca birleşiyorsa reçelimizin kıvamı olmuş demektir.

Reçellerimizi her zaman ya  çok sıcakken ya da iyice soğuduktan sonra kavanozlara boşaltalım .Bunu da Rahmetli annem söylemişti .Daha uzun süre dayanırmış reçelimiz.Hepsi bu kadar işte  aslında kolay da en zorlanacağımız kısmı kıvamını ayarlarken .

O da bir kaç yapmadan sonra bitiyor gidiyor  ustalaşıyoruz Benden söylemesi.Şimdi sırada ham incir reçelim var yapılmayı bekliyor  .Sanırım yarın yaparım .Yazarım tarifini .En çok sevdiğim reçellerdendir.Kokusuna dahi bayılıyorum.Taaa nerelerden sipariş verip getirtiyorum ham yeşil incirlerimi vallahi.Sevene  hiç bir şey zor gelmiyor:) Sevgi ile muhabbet  ile kalın ve afiyetler olsun...