Vişnap

Pastırmalı Yumurta...

5
En çok sevdiklerimdendir Pastırma her türlü tüketmesini severim.Ah bir de  o kokusu olmasa yediğimizin.Haaa  derler ki çemensiz olanını ye işte  o zaman  o pastırmanın  müthişliği gidiyor sıradan bir lezzete  dönüşüyor bence.
Ertesi günü pehhh dedirten buram buram  terinize  kıyafetlerinize kadar sinen  o çemenin kokusudur pastırmayı cazip hale getiren.
Ne demişler gülü seven  dikenine katlanır.Biz de pastırmayı seviyoruz çemenine de katlanıyoruz. Deyip basit sıradan bir pastırmalı yumurta tarifine geçelim diyorum:)
Malzemeleri:
5/6 dilim pastırma ortadan ikiye üçe bölünmüş
2 yumurta
2 çorba kaşığı su 
 1 tutam tuz
 1 parça tereyağı
Tarifi:
Sahana  tereyağını alıp eritelim ve iki kaşık ılık suyu ilave edip ,dilimlenmiş pastırma dilimlerini de sahana dizelim.Kısık ateşte suyunu çekip pişen  pastırmaların üzerine  yumurtalarımızı usulca kıralım sarılarını dağıtmadan.
Tuzunu ve kırmızı pul biberini de serpiştirelim.Bizler illa ki yumurta sarıları kayısı olsun tam tepesine sıcak ekmek ile banalım istediğimizden dağıtmadan hafif sulumsu bırakırız sarılarını. Yumurtaların akları beyazlaşıp pişince ocağın altını kapatalım ve sahan ile sofraya getirelim pastırmalı yumurtamızı.
Yapıp yiyenlere afiyet olsun:)