Vişnap

Canderel Bitkisel Tatlandırıcı Lansmanı...

14

Merhaba arkadaşlar.Geçtiğimiz hafta sonu canderel güzel nazik kahvaltı davetine katıldık blogger arkadaşlarla.Etkinlik çok sıcak samimi bir hava da geçti.Canderel'in ev sahipliği mükemmeldi.Bitkisel tatlandırıcı ürünlerini tanıdık.Gayet sağlıklı vücuda hiç bir yan etkisi olmayan ürünlerdi.
Kısaca sizlere anlatmak istiyorum.1800'lü yılların başından beri Güney Amerika yerlileri tarafından sıkca kullanılan STEVİA bitkisinin yapraklarında ki tatlı mucizeyi Canderel bizlere bizler için işleyip hediye ediyor.Bizler de vücudumuza,sağlığımıza iyi bakmak durumundayız.Haydi o zaman hep beraber bu tatlı mucizeyi detaylı incelemek üzere canderel sitesini tık tık tıklayalım.Ben de bu arada şeker yerine Canderel tatlandırıcı kullanarak yaptığım kakaolu kekimin tarifini yazayım. 
Kakaolu Kek
 Malzemeleri:
3 yumurta,Bir su bardağı Canderel bitkisel tatlandırıcı,bir çay bardağı fındık yağı,bir su bardağı süt,3 su bardağı un,bir paket kabartma tozu,iki yemek kaşığı kakao.
Tarifi: 
Derin bir  karıştırma kabında yumurtalarımızı çırpalım.Bir su bardağı Candereli ilave edelim.İçine fındık yağımızı ve sütümüzü de katalım çırpmaya devam edelim.Unumuzu ve kabartma tozumuzu da eleyerek kek hamurumuz göz göz olup hava kabarcıkları oluşana kadar çırpmaya devam edelim.

Elde ettiğimiz boza kıvamındaki kek hamurumuzun bir kısmını ayırıp diğer kapta kakao ile karıştıralım.Sade olan kek hamurumuzu margarinle yağladığımız kek kalıbımıza boca edelim.Üzerine de diğer kakaolu olan kek hamurumuzu usulca  dökelim.Ve 170 derece ısılı fırında pişirelim.

Notum:Şeker yerine kullandığım bitkisel tatlandırıcı canderel kekimin tadında hiç bir değişiklik yapmadı.Normal toz şekerinin verdiği lezzet ile aynıydı.Bundan böyle sağlıklı yaşam adına Canderel hep mutfağımız da yer alacak.Sizlere de tavsiye ediyorum.

Bu güzel kahvaltılı Canderel'in  basın lansmanın da bizleri bir araya getiren çok sevgili arkadaşım canım Senemciğime seneminyemekleri tekrardan çok çok teşekkür ediyorum.
Sevgi ile kalın.