Vişnap

Hamsili Börek...

31
Merhabalar.
Hamsili börek olur mu olmaz mı ?Eeee düşünüp duracağına kalk yap bir gün  kararını ver dedim kendime .Ve o gün geldi,o gün bugünmüş:) Oldu mu ?Evet oldu,biz beğendik,sevdik,yedik.Tavsiye edermiyim?Evet sizler de bizim gibi hamsiyi ve hamsili tatları seviyorsanız tavsiye ederim mutlaka yapın.Haydi mutfağa gidelim mi?
Malzemeleri:
Yarım kilo hamsi
İki yeşil köy biberi
İki yeşil kapya biberi
Bir orta boy domates
Yarım demet maydanoz
Üç sap yeşil taze soğan
Bir kaç sap kereviz yaprakları
Tereyağı
Üç yaprak yufka
Yarım su bardağı fındık yağı
Çeyrek su bardağı su
Kara biber
Kırmızı pul biber
Tuz
Tarifi:
Önce hamsilerimizi ayıklayalım.Kafalarını,kılçıklarını,kuyruklarını koparıp atalım.Bol suyla duru suyu çıkana kadar yıkayalım.Süzgüye alalım süzülsünler.

Biz de bu arada biberlerimizin saplarını tohumlarını çıkartıp yıkayalım,ince kıyalım.Domatesimizin kabuğunu soyalım,minik küpler halinde doğrayalım.Yeşil taze soğanlarımızı yıkayalım ince ince doğrayalım.
Maydanozlarımızı ayıklayıp saplarını kopartalım,yapraklarını incecik kıyalım.

Bir tavaya tereyağımızı alalım biberlerimizi ve yeşil taze soğanlarımızı da katalım bir iki çevirelim.Domateslerimizi de katalım bir iki berabere çevirelim.Süzgüde ki hamsilerimizi de katalım baharatlarımızı ve tuzumuzu da ilave edelim bir iki çevirelim.Hafifce piştiğinde ocağımızın altını kapatalım.Doğradığımız maydanozlarımızı,kereviz yapraklarımızı da koyalım hamsili harcımıza.

Yufkamızın tekini alalım tam ortadan ikiye keselim iki tane yarım daire elde edelim.Yarım daire  olan ilk yufkamızı tezgaha yayalım.Üzerini su ile karıştırdığımız fındık yağımız ile hafifce yağlayalım.Tekrardan ikiye katlayalım.İç hamsili harcımızı kararınca geniş kısmına koyalım .Yufkamızın her iki yanlarını içe doğru çevirip gevşekçe rulo şeklinde saralım.

Diğer kalan yufkalarımızı da aynı şekilde hazırlayıp bitirelim.Enli,geniş tam 6 adet kocaman hamsili böreğimiz olacak.Fırın tepsimize yağlı kağıdımızı serelim.Böreklerimizi de tepsiye alalım .Üzerlerine yumurta sarısı sürelim.Bol çörek otu,susam serpelim.180 derecede ısınmış fırınımıza atalım.
Nar gibi kızarsınlar.
Börekler pişti çayımız demlendi.Büyük bir merakla acaba acaba nasıl oldu hamsili böreklerimiz diye geçtik başına.Servis tabağına alırken bile sabırsızdık.Soğumasını beklemeden başladık ucundan kıyısından yemelere.Çok beğendik umduğumuzun da üzerinde  olmuştu tadı,tuzu,lezzeti Şayet sizler de bizler gibi hamsiyi seviyorsanız mutlaka deneyin derim .Yok sevmiyoruz derseniz  bildiğimiz klasik böreklere devam diyorum:)
Sağlıcakla,muhabbet ile kalın,afiyet olsun..