Vişnap

Köz Biber Salatası...

14
Hani geçen sizleri mutfağa gelin diye çağırmıştım ya.Bir sürü yemekler yapmıştım  o gün de yorulduğumdan bir de vakit darlığından tariflerini sonra yazarım demiştim ya,hah işte bu tarifim de o gün yaptığım çok lezzetli bir tarif.

Şimdi vakit buldum ve de mutfağımdan çıkan lezzetler ile siz lezzetli yemek sever sevdiklerimi  buluşturmaya geldim.Hadi başlayım yazmaya çayımı da demlemişim misss gibi .

Baget ekmeğimin üzerine de köz biberlerim atıştırmak üzere tabağa sıralanmışlar benim tarafımdan,daha ne isterim ki.
 Malzemeleri:
Yarım kilo kırmızı kapya biber
Yarım kilo köy biberi
4/5 diş sarımsak
Yarım çay bardağı üzüm sirkesi
Yarım çay bardağı sızma zeytin yağı
Fındık kırığı
Tuz

Tarifi:
Biberlerimizi yıkayıp kurulayalım.Fırınımızın ızgara kısmında ya da ocak üzerinde.Ben konveksiyonel fırınımda  közledim.Ve artık çok seviyorum konveksiyonel fırınımı.Hem çabuk pişiriyor bir de etraf batmıyor.)

Közlenen biberlerimizin dış kabuklarını soyalım.Birer parmak kalınlığında doğrayalım.Bir karıştırma kabında sosumuzu hazırlayalım.Bunun için sarımsaklarımızı soyup rendeleyelim.

Sirkemizi,tuzumuzu,sızma zeytin yağımızı,fındık kırığımızı da ilave edip çırpıcıyla iyice özdeşleştirelim sosumuzu.İçine biberlerimizi de katıp iyice karıştıralım sosla her tarafına bulansın çeksin soslansın.

Hatta bir gün sonra servis edelim,daha da bir lezzetine lezzet kattıralım derim.Yok dayanamam hemen yemem lazım derseniz,benim gibi baget ekmeği kızartıp üzerine biberleri yerleştirip bir süre muhteşem yeşil ile kırmızı rengin uyumunu seyredip çay demlenene kadar bekleyin bari.
Sonrasın da afiyetle yiyin derim.Sevgi  ve muhabbet ile kalın.