Vişnap

Mısır Unlu Karadeniz Hamsisi...

14
Selam arkadaşlar bugün de mutfağımız da hamsi pişsin istedik .
Kimileri ayy çok kokuyor ay mutfak batıyor dese de bilmem bizler çok sevdiğimizden mi yoksa pişirme şeklimiz kolay olduğundan mı çok sık pişirip afiyetle yiyoruz.

Ahh bir de böyle hani o hamsileri balık tavasına güneş gibi diziyorlar ya bayılıyorum o görünüme.Bir ben başaramıyorum.Ama ahdettim öğreneceğim mutlaka.Benim yapanlardan neyim eksik değil mi ya:)

Haydi mutfağa gidelim mi?Bu gidişle tası tarağı toplayıp mutfağa da bir kanepe atacağım.Napiimm ki mutfağı çok seviyorum.Hele de mutfaklar da çay,kahve eşliğinde yapılan sohbetlere doyamıyorum.Oldum olası böyleyim ben:)
Malzemeleri:
Bir kilo hamsi
Mısır unu
Tuz
Fındık yağı
Tarifi:
Öncelikle şansımız var ise,balıkçımız da tanıdıksa ohh yaşasın der ve ayıklanmış hamsilerimizi alıp koşa koşa eve geliriz.Yok ayıklanmamış ise gelir mutfakta oflaya puflaya ayıklarız hamsilerimizi.Bir sürü su ile yıkar yıkarız .

Taa ki temiz duru su çıkana kadar.Ve süzgümüze alırız güzelce süzülsünler diye.Bir tepside mısır unu ile tuzumuzu harmanlarız.Hamsilerimizi mısır unu ile unlarız.Aslında bir daha ki hamsi faslında mısır unlarını buz dolabı poşetine koyup hamsileride içine atıp unlamayı düşünüyorum .

Daha  pratik bu ne böyle tek tek hamsilerle oynuyorum adeta ve tabii ki de bıkkınlık geliyor minicikler yahu:)Balık tavamızın(Dönderme Tavası yukarıda ki)tabanını yağlayacak kadar fındık yağımızı koyar ve kızdırıp,hamsilerimizi dizeriz.

Kapağını da kapatırız.Orta ateşte altını kızartıp kapağı ile alt üst ederiz.Diğer yüzü de kızarsın diye.Tabii ki de servis tabağına alıp doğru masaya gidiyoruz.Ehhh ben yoruldum salatayı da siz yapın artık .Yapınca da bana sesleniverin.Afiyetler olsun.