Vişnap

Çılbırımsı Patatesli Yumurta...

16
Şimdi bu da ne demeyin lütfen.Biliyorum su gibi kolay bir tarif.
Ama içimden sabah sabah bunu kahvaltıya yapıp yemek geldi.
Yemeden önce de hadi bu da kusur kalmasın deyip fotoğrafını çektim.
Çektikten sonra da burada tarif edeyim istedim.

Evet evet çok kolay bir tarif biliyorum.Dün gece geç saatte karnım acıktıydı.
Böyle aperatif bir şeyler yiyeyim de ne yesem diye düşünüp mutfakta dolanırken,bu arada da yarım saat geçti bile.Ve vakitte hayli geç olduydu.

İşte en güzeli  patatesi soy kızart ye dedim.Soydum kızarttım yedim ama hepsini bitiremedim.Yarısı kaldı patates kızartmalarının.Ben de sabah kalktığım da zaten öyle sabah kahvaltısı ile pek aram olmadığı için.İkindi kahvaltılarını çok daha fazla severim.Hem de kalan patatesleri atmayıp değerlendireyim istedim.
Üzerlerine yumurta kırmak geldi aklıma .Bir gece öncesinden de sarımsaklı yoğurdum da vardı
Haydi tarifini yazayım öncesi çay suyunu ocağa koyayım.
Malzemeleri:
İki orta boy patates
İki yumurta
Yoğurt
Sarımsak
Tuz
Kırmızı pul biber
Fındık yağı
Tarifi:
Patatesleri soyup yıkayalım,kurulayalım.İstediğimiz şekilde doğrayalım.
Derince tavamızda patateslerimizi fazla kızartmadan pişme noktasında kızartalım.Aslında kızarmıyor patateslerimiz sadece pişmiş oluyorlar beyaz beyaz kalacaklar.Bir başka sahana alalım pişenleri.

Üzerlerine yumurtalarını kıralım.Mütemadiyen karıştırarak patateslerle yumurtaları birbirleri ile buluşturup,kaynaştırıp pişirelim.Diğer yanda sarımsaklarımızı ayıklayıp dövelim.Yoğurdumuzla harmanlayalım onları. 
Servis tabağına aldığımız yumurtalı patateslerimizin üzerine sarımsaklı yoğurdumuzu dökelim.Üzerlerine de kırmızı pul biber serpiştirelim.

Not:Bir daha yapışımda kırmızı pul biberi yağda yakıp yoğurtlu patateslerin üzerine dökeceğim.Tıpkı çılbırda olduğu gibi.

Eminim hem görünüş olarak hem de lezzet olarak daha da şahane olacaktır.
Şimdi gidip hem çayımı içeyim,hem de  bu lezzetli çılbırımsı yumurtalı patateslerimi yiyip bitireyim.Daha fazla soğutmadan.
Hoşça kalın.Sevgilerimle.