Vişnap

Muska Böreği...

13
Akşam üzeri tam ikindi vakti karınlar hafiften acıkmaların sinyallerini vermeye başlayınca hemen buzluğu alt üst ettim.Bu nefis muska böreciklerimi gördüm.Geçen yaptıydım,elde olan  peynir çeşitleri hafiften renk değiştirip kurumaya başlayınca hemen değerlendirme  adına yufkaları alıp sarıp sarmalayıp atmıştım buzluğa.

Şimdi hazırcacık elimize gelince  pek makbule geçti:) Tarifinde ne var dememeli yazmalıyız .Mutfağa  ilk  girenler olabilir.Hepimiz bir zamanlar acemi balıklar gibiydik mutfakta. Unutmayalım geçmişimizi değil mi? :))

İlk yufka almakla başlayalım işe .Yufka  öyle her yerlerden alınmaz hele marketlerden vakumlu ambalajlı olanlarından hiç alınmaz hepsi kalın ve  yani kısaca  güzel değiller. Çok sıkışırsak onlardan ancak döşeme tepsi böreği yapılır.

Benim yufkacım yürüme  15 dakikalık bir mesafede  15 dakika da dönüşü,gitti mi yarım saatim yufka peşine:))
Eee her güzelin, her nimetin vardır bir külfeti:)) Geçelim tarifimize artık:)
Malzemeleri:
3 yaprak yufka
300 gram beyaz peynir (ben evde kalan ne kadar kurumuş peynirler  varsa  onları kullandım tulum peyniri de vardı aralarında?
Maydanoz
Varsa dereotu da  çok yakışıyor
Bir yumurta
Tarifi:
Önce peynirlerimizi bir kasede çatal ile ezip ufalayalım .Yıkayıp incecik kıydığımız maydanozlarımızı,dere otlarımızı da ilave edelim.Bir yumurtayı da kıralım ,çatalla malzemelerimizi güzelce harmanlayalım.

Yufkayı ikiye  tekrardan ikiye bir daha ikiye katlayıp dört parmak eninde enlemesine şeritler halinde keselim.Kestiğimiz şeritleri tezgaha yayalım  uc kısmına iç malzememizden koyup katlayaraktan sarıp muska şekli verelim .
Uçlarını bir minik kaseye koyduğumuz su ile ıslatıp yapışmalarını sağlayalım ki açılmasınlar.

Bol kızgın yağda kızartıp hemen  kağıt havlu serdiğimiz servis tabağına alalım .Yok eğer  hemen yemeyecekseniz buzluğa atıp dondurabilirsiniz. Gün gelir bize olduğu gibi sizinde elinize  hazırcacık geliverir.Çok güzel oluyor sanki bulmuş gibi olduk bizler:)) Baktım böreklerimin fotoğraflarına da  bunları sardığım zaman vaktim çoktu sanırım ki minicik minicik sarmışım.İyi de yapmışım birer  lokmalıktı her biri:))
Afiyetler olsun..