Vişnap

Kadın Budu Köfte...

7
Merhabalar.
Daha önceleri yaptığım bir tarif kadın budu köfte epey bir ara vermiştim ki öyle de çok severim bilmem sevdiklerime hep uzun uzun aralar veriyorum onu da anlamış değilim.Hep aklımdaydı yaptığımda eski fotoğrafları kaldırıp yeni fotoğraflarla güncellemek bu nefis tarifi ve bugüne nasipmiş.
Malzemeleri:
1 Kahve fincanı pirinç
2 Küçük kuru soğan
Yarım kilo yağsız kıyma
Yarım tatlı kaşığı tuz
Yarım kahve kaşığı karabiber
1 Çorba kaşığı yağ
Kızartmak için sıvı yağ
3 çorba kaşığı un
2 veya 3 adet yumurta
Tarifi:
Pirinci ayıklayıp kaynar suda yirmi dakika haşlayıp süzdürelim.Ya da benim gibi sade  pilavınız varsa yeterince ne çok olsun, ne de az olmasın takribi dört yemek kaşığı dolu dolu ilave edebilirsiniz,göz kararı.O zaman  pirinç haşlama diye bir gereksinim olmaz.

Bir tencereye bir kaşık yağı koyup kızdıralım.Soğanı ilave ederekten hafifçe sarartalım. Kıymanın da yarısını ilave edip soğanla beş dakika kavuralım. Bir tepsiye boşaltalım ,ılıyınca içine diğer çiğ kıymayı,tuzu,kara biberi ve pirincide ilave edip iyice karıştıralım.Sonrasında eşit parçalara bölüp yumurta gibi yuvarlayarak parmaklarımızla hafifce bastırıp yassılaştıralım.

Bir tabağa unu koyalım diğer tabağada yumurtaları kıralım ve yumurtaları iyice  çırpalım.Köftelerimizi önce una sonra da yumurtaya bulayaraktan  bol kızgın yağda altın sarısı renk alıncaya kadar kızartalım.Kızaran köftelerimizi kağıt havlu serdiğimiz  servis tabağına alalım.Yanında patates kızartması ile  nefis  oluyor .
Afiyet olsun.