Vişnap

Şekerpare...

2
Merhabalar Sevgili Arkadaşlarım.
Malzemeleri:
1 Paket yumuşak margarin
3 Yumurta
1 Paket pudra şekeri
1 Paket kabartma tozu
1 Paket vanilya
1 Kahve  fincanı irmik
Fındık
Aldığı kadar un (Hamurun yumuşaklığı kulak memesi kıvamında olsun.)

Şerbeti:
1 Kilo toz şeker 
 4/5 Su bardağı su
 ( su şekerin  üzerini bir parmak kadar  geçsin)
Tarifi:
Yağ,yumurta,pudra şekeri,vanilya,kabartma tozu ve irmiği ve yaklaşık 3 su bardağı kadar unumuzu bir karıştırma yoğurma kabına alalım .Ve elimizle yoğuralım bir yandan da ununun kıvamına bakalım .Az geldikçe azar azar  ilave edelim unu bu aşamada .

Kıvamı kulak memesi kıvamında olacak ele yapışmasın.Bir de  bu aşamada bir yarım saat kadar hamuru dinlendirmenin  çok faydası oluyor  ama  şartta değil :)

Elimizle yuvarlayıp üzerlerine  hiç bastırmadan fırın tepsisine aralıklı dizelim tam ortalarına da birer  fındık batıralım ve  170 derecelik  sıcak fırına atalım .

Sıra geldi şerbetine.Şeker pareler  soğuk şerbeti sıcak olsun istediğimden  evvel yapmadım şerbetini .Tencereye  toz şekeri ve suyu koyalım kaynatalım hafif kıvamlansın .Bu aşamada arzu ederseniz  yarım limonun suyunu sıkıp şerbete ilave edebilirsiniz.

Ben pek nedense  limonu tercihte etmiyorum yapmıyorum da.Belki de angarya gibi geliyordur:)

.Şeker parelerim iyice soğuduğun da kaynar  şerbeti üzerlerine döküp  üstlerini bir başka tepsi ile kapatalım .Ve yarı zaman geçtiğinde  şerbetin içindeki şeker parelerimizi ters yüz edelim ki her tarafları  eşit şuruplansın..

Afiyet olsun.