Vişnap

Ayva Tatlısı...

11
Merhabalar Sevgili Arkadaşlarım.


Dün sevgili  Tijen ile lezzetibol Twitter üzerinden canlı canlı beraber  pişirdik Ayva Tatlılarımızı.Kendisine buradan çok teşekkür ediyorum .
Malzemeleri:
Bir kilo ayva
Dört su bardağı toz şeker
İki su bardağı su 
Bir iki tane karanfil (isterseniz)
Üzeri için ceviz  ve kaymak
Yapı            lışı:
Tarifi:
Pazardan aldığımız orta boy ayvalarımızı güzelce  yıkayıp ortadan  ikiye keselim.Çekirdek yataklarını oyup temizleyelim.Çekirdeklerini atmıyoruz ayvamıza jölemsi kıvamı verecek onlar.

Teflon bir tepsiye dizelim göbekleri yukarı baksın not: ayvaların kabuklarını soymadım hem  tembelliğimden hem de deneme bakımından  iyi de  oldu. Zaten de  inceciktiler  narindiler.
İki bardak suyunu  ilave ederekten 10 dakika orta ateşte  hafifce pişsinler.Üzerlerine  toz şekerlerini ilave edip kapağını da kapatalım.Ocağın en kısığında yaklaşık 2 saat filan  pişe dursunlar. 

Biz bu arada sevgili Tijen ile Twitter üzerinden hem sohbetimizi ettik hem de ayvaların gidişatını kontrol ettik. Ben bir ara ayvaların huysuz olduğundan bile  şüpheye  düştüydüm .

Arada ayvalarımızı ters yüz edelim iki taraflı eşit pişip kırmızı olsunlar diye dualar ettim.Veee tam istediğim lezzette kırmızılıkta oldular.Asla gıda boyası kullanmayı sevmediğimden doğal olsun istiyorum rengini ve istediğim gibi de oldular.Bir de bazı ayvalarda kumlumsu bir lezzet vardır  bu ayvalar  gerçekten  hem çok sevimliydiler hem de beni hiç üzmediler.

Bu hafta da alıp reçelini yapmayı düşünüyorum :) Hadi servis tabağına alalım ayva tatlılarımızı, üzerlerine de  isteyene  kaymak isteyene ceviz benimkine de hem ceviz hem kaymak ilave edelim..
Afiyet Olsun.
                                                                                                               visnap.blogspot.com