Vişnap

Patlıcanlı Pirinç Pilavı...

16
Geçen yaptım patlıcanlı pirinç pilavını.Hem de  o kadar methini duyup  dururken ilk defa geçen güne nasipmiş yapmak.Çok sevdiğim arkadaşımda yemiştim .Çok beğenmiştim.

Bir tek zeytinyağlı olmasının dışında bana ağır gelmişti.Oysa çok sever çokta tüketiriz zeytinyağını.Ama patlıcanlı pirinç  pilavında ağır geldiğinden  ben fındık yağı kullanmayı tercih ettim.

Çokta iyi yaptığıma yerken karar verdim.Yine de tercih sizlerin .Nasıl isterseniz o yağla pişirin diyorum ve tarifime geçiyorum.
Malzemeleri:
Bir su bardağı pirinç ( 300 gram )
Bire bir buçuk ölçü su
İki adet kemer patlıcanı
Bir orta boy kuru soğan
Fındık yağı
Yeni bahar
Karabiber
Tarçın
Tuz
Toz şeker
Tarifi:
Patlıcanlarımızın kabuklarını  pijama deseni gibi yol yol soyalım ve  minik küpler halinde doğrayalım.Tuzlu suda yarım saat kadar bekletelim ki kızartırken fazla yağ çekmesinler.Pirinçlerimizi de tuzlu sıcak suda bekletelim dinlensinler.

Kızartma tavasına bol fındık yağını koyalım iyice kızınca yıkayıp kuruladığımız patlıcanlarımızı kızartalım.Kağıt havlu üzerine alalım kızarttıklarımızı.

Bizler de bu arada kuru soğanlarımızı soyup yemeklik  doğrayalım.Ve iyice karamelize olana kadar kavuralım.Hazır  dursunlar bir kenarda beklesinler pirinçlere ve patlıcanlara kavuşacakları anı:)Dinlenen pirinçlerimizi duru suyu çıkana kadar yıkayalım ve süzelim.

Kavrulmuş soğanlarımıza ilave edip berabere kavuralım şeffaflaşana kadar pirinçleri.Tuzunu,toz şekerini ve baharatlarını da ilave edelim ve sıcak suyunu  koyalım.İlk başında harlı ateşte sonrasında en kısık ateşte pişmeye bırakalım.

Pirinçler suyunu çekip üzeri göz göz olunca kızarttığımız patlıcanlarımızı da üzerlerine dökelim.Pirinçler ile patlıcanlarımızı nazikçe alt üst edip harmanlayalım birbirleri ile.

Tenceremizin üzerini kağıt havlu ile örtelim demini alana kadar.Soğuk yenmesi gerektiği için soğuduktan sonra servise sunalım patlıcanlı pirinç pilavımızı.

Afiyet olsun.MUHABBETLERİN EN GÜZELİ SİZLERİN OLSUN...